Alergie stały się na tyle powszechne, że nazywane są chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Alergia pokarmowa wydaje się być najczęstszą dolegliwością. Ale tuż za nią najczęściej występującym jest uczulenie na roztocza znajdujące się w kurzu. Alergia na roztocza jest z pewnością jedną z najbardziej uciążliwych odmian alergii – spowodowane jest to tym, że kurz znajduje się wszędzie i dodatkowo bardzo trudno go uniknąć.

Kurz to wszelkiego rodzaju drobiny pochodzące z różnych źródeł, które dostały się do naszych domów. W jego skład wchodzą między innymi: odchody roztoczy kurzu domowego, włosy, sierść zwierząt, złuszczony naskórek ludzki, różne włókna (na przykład pochodzące z ubrań, pościeli), pyłki roślinne, zarodniki pleśni, cząstki pokarmów, ale też wydaliny owadów.

Mówiąc o alergii na kurz, należy sprecyzować, że właściwie chodzi o alergię na znajdujące się w nim roztocza. W roztoczach, które ukrywają się nie tylko na zakurzonych pólkach czy szafkach, ale również w pościeli, dywanach, zasłonach i firankach znajduje się białko, które w kontakcie z ludzkim ciałem powoduje reakcję alergiczną. Reakcja ta zazwyczaj związana jest z drogami oddechowymi, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do duszności, wymagających interwencji lekarskiej. Istotne jest również, że rozpoznano do tej pory ponad 5 tysięcy gatunków roztoczy, a uczulonym można być zarówno na wszystkie, jak i na konkretne rodzaje, co znacznie utrudnia walkę z alergią.

Objawy alergii na kurz mogą występować przez cały rok, jednak największe ich nasilenie występuje w okresie jesienno-zimowym, czyli w okresie grzewczym. W ogrzewanych pomieszczeniach powietrze jest bardziej suche – drobiny kurzu łatwiej wzbijają się w powietrze i tym samym łatwiej dostają się do organizmu. Suche powietrze sprzyja przesuszaniu się błony śluzowej układu oddechowego, w wyniku czego w mniej sprawny sposób chroni nas ona przed wnikaniem tych drobin.

Reakcje alergiczne nasilają się zazwyczaj rano, po wstaniu z łóżka, ale też wieczorem, gdy kładziemy się spać oraz podczas wykonywania domowych porządków.

Reakcja alergiczna na roztocza powoduje niezwykle uciążliwe i dokuczliwe objawy.

Do najczęstszych należą:

 • katar alergiczny, czyli taki, który jest wodnisty, bardzo obfity i nie jest związany z przeziębieniem
 • zatkany nos
 • napady kichania
 • łzawiące oczy
 • uczucie swędzenia nosa, gardła i kącików oczu
 • duszność i świszczący oddech – charakterystyczne dla astmy

Uczulenie na roztocza kurzu domowego ma niestety charakter przewlekły.

Dlatego też mogą wystąpić dodatkowe objawy alergii takie jak:

 • uczucie zmęczenia
 • senność
 • częstsze bóle głowy
 • zaburzenia koncentracji.

Przewlekły charakter alergii na roztocza może stać się przyczyną pojawienia się astmy.

Uczulenie na roztocza może również powodować objawy skórne. Najczęstsze z nich to pokrzywka skórna oraz zaczerwienienie połączone z uczuciem swędzenia, a także obrzęk, grudki. Najczęściej objawy te występują jako swędzące zaczerwienienia w okolicy zgięć łokci oraz kolan.

Utrzymywanie w czystości wszystkich pomieszczeń domowych to najlepsza broń w walce z roztoczami.

 • Dom, mieszkanie należy sprzątać co najmniej raz w tygodniu.
 • Należy regularnie sprzątać pod meblami.
 • Należy zrezygnować z korzystania z mioteł i suchych mopów do omiatania mebli i ścian, które jedynie rozpylą kurz zamiast go wyeliminować z otoczenia.
 • Do ścierania kurzu warto użyć wilgotnej ściereczki. I pamiętać o górnych framugach drzwi, parapetach, górnych płaszczyznach szaf itd.
 • W czasie sprzątania niewielka ilość cząstek kurzu może nie zostać zatrzymana nawet przez filtr HEPA. W takiej sytuacji warto chronić przed kurzem górne drogi oddechowe, stosując maseczki na nos i usta.
 • Warto też uszczelnić szpary, uszkodzenia w podłodze, otwory instalacyjne, czyli te zakamarki, w których może gromadzić się kurz i z których jest on trudny do usunięcia.

 

Powyższy tekst znajdziesz również w magazynie Esencja Zdrowia wydanie grudzień-styczeń 2018-2019.

 

Źródło: opracowanie własne
Foto: dombezalergii.com.pl