Sezon alergiczny możemy uważać za rozpoczęty. Pyłki roślin to najczęstsze czynniki powodujące objawy alergii. Okres pylenia roślin trwa od połowy lutego aż do końca października, czyli praktycznie cały rok kalendarzowy.
Alergia to bardzo uciążliwa przypadłość. Coraz więcej osób zmaga się z jej objawami. Obecnie chyba nie znajdziemy osoby, która nie słyszałaby o kimś, kto ma problemy o podłożu alergicznym. Jak można pomóc osobie uczulonej na pylące rośliny?

Co to jest alergia?

Rozejrzyj się wokół siebie – z pewnością znajdziesz znajomych, którzy narzekają, że mają alergię. Dzisiejsza medycyna mówi, że alergia to „uczulenie, stan nadwrażliwości organizmu w następstwie działania alergenów”. Niestety, na tej definicji pewność co do alergii się kończy. Alergia tak naprawdę obejmuje wiele chorób. Związane jest to z możliwością odczuwania objawów niebędących typowymi dla klasycznych chorób alergicznych. Do tego dolegliwości przy alergii mogą się zmieniać. W takiej sytuacji nie jest możliwe jednoznaczne określenie przyczyny.

 

Czynniki uczulające – alergeny

Alergeny to czynniki uczulające, czyli alergenem, może być każda substancja, z jaką organizm ma kontakt (to, co połykamy, wdychamy, dotykamy, czy jest nam wstrzykiwane).

 

Przy pierwszym kontakcie z daną substancją układ odpornościowy organizmu wytwarza odpowiednie dla tej substancji przeciwciała. Nie dochodzi wtedy do żadnych niepożądanych reakcji. Przy kolejnym spotkaniu alergeny mogą wywołać patologiczne reakcje alergiczne. W ten sposób powstaje alergia.

 

Dlatego z alergią dobrze jest się „zaprzyjaźnić” i nauczyć żyć – wystarczy każdego dnia przestrzegać kilku prostych zaleceń, które ograniczą kontakt z alergenami:

  • Ogranicz wyjścia z domu – w okresie najintensywniejszego pylenia roślin uczulających na spacer najlepiej udać się bezpośrednio po obfitym deszczu, kiedy powietrze jest stosunkowo wolne od pyłków. Niskie stężenie pyłku obserwujemy także wczesnym rankiem i późnym wieczorem, (rośliny uwalniają pyłki głównie w ciągu dnia).
  • W drodze do pracy lub do szkoły staraj się omijać łąki, trawiaste pola, parki, czy zagajniki.
  • Na miejsce rekreacji wybierz tereny mało zielone – uprawianie sportów wysiłkowych wiąże się z intensywnym oddychaniem, co zwiększa wdychanie alergenów.
  • Pomocne jest również korzystanie z serwisów informacyjnych, aplikacji lub specjalnych prognoz pogody dla alergików.
  • Jeżeli musisz wyjść z domu zastosuj barierę mechaniczną, która uniemożliwi wnikanie alergenów do dróg oddechowych.

Chusta antysmogowa również antyalergiczna

I tu przychodzi alergikom z pomocą chusta antysmogowa – bo skoro jest ona w stanie odfiltrowywać smog, a nawet i mniejsze cząsteczki, to z łatwością poradzi sobie z roślinnymi pyłkami. Dodatkowo ograniczy możliwość „złapania” przeziębienia, bo bakterie i wirusy również nie przedostaną się przez membranę filtrującą. Spójrzmy na poniższe grafiki, które pomogą zorientować się, co jest jakiej wielkości.

Grafika przedstawia wirusy i bakterie odfiltrowywane przez membranę Respilon.

 

Grafika przedstawia cząsteczki odfiltrowywane przez membranę Respilon.

Nanotechnologia

Nanotechnologia to cały zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek, czyli struktur malusieńkich. A dodatkowo jest to technologia, która została wykorzystana do polepszenia warunków życia ludzi. Jest taka firma, która po latach działalności stała się ekspertem w dziedzinie nanowłókien i wprowadza tę technologię do przedmiotów codziennego użytku. Ta firma to RESPILON Group s.r.o., która zaprojektowała i opatentowała membranę z nanowłókna RESPILON®, która między innymi jest zastosowana jako filtr w chustach antysmogowych. Unikalne właściwości membrany RESPILON® zostały przetestowane przez renomowane laboratoria, takie jak EMPA (Szwajcaria), VUT (Czechy) i Nelson Laboratories (USA).

Jak działa membrana RESPILON?

RESPILON® jest bardzo gęstym splotem materiału zawierającym włókna o średnicy 50-150 nanometrów. Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości nanowłókna tworzą mocną strukturę. RESPILON® zatrzymuje nawet najmniejsze stałe i ciekłe cząsteczki. Co to oznacza w praktyce? Wirusy, bakterie, kurz, smog, pyłki, pleśń lub roztocza – żadne z nich nie mogą przeniknąć przez jej pory.

RESPILON® zapewnia skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza, infekcjami, alergiami przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej oddychalności.

Chusta R-shield – ochrona również przy alergii wziewnej

Chusty antysmogowe R-shield jako filtr mają zastosowaną membranę wykonaną nanotechnologią. Membrana ta eliminuje 99,9% wszystkich niebezpiecznych cząstek oraz mikroorganizmów zanieczyszczających powietrze.

W naszej ofercie mamy chustę z membraną Respilon zaprojektowaną i wyprodukowaną specjalnie dla klientów DomBezAlergii. Unikalny wzór sprawia, że chusta pod logo DomBezAlergii będzie pasować zarówno do eleganckiego płaszcza, jak i sportowego outfitu na jogging.

Wiosenny spacer w lesie czy parku z kwitnącymi roślinami przestanie być niemożliwym dla alergika.

 

Powyższy tekst znajdziesz również w magazynie Esencja Zdrowia wydanie kwiecień-maj 2019.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów Respilon
Foto: DomBezAlergii, respilon.com, unsplash.com