Pierwszy miesiąc roku to, według kalendarza pylenia, czas kiedy w powietrzu pojawiają się tylko pyłki leszczyny. Jednak należy wziąć pod uwagę aktualną pogodę za oknem. Ciepła zima może spowodować pojawienie się pyłków roślin, które normalnie uczulają znacznie później.

Jest to jednoznaczne z wydłużeniem się okresu pylenia uczulających roślin. Alergicy w większym stopniu będą odczuwać uciążliwe objawy, a dodatkowo zwiększy się prawdopodobieństwo alergii krzyżowych.

Leszczyna

Najczęściej rozpoczyna pylenie w trzeciej dekadzie stycznia. Jednak na skutek znacznie wyższych, niż zazwyczaj o tej porze roku, temperatur, w niektórych latach sezon pylenia tej rośliny może rozpocząć się już w pierwszym tygodniu stycznia. Warto więc rozglądnąć się po okolicy i sprawdzić, czy nie widać już kwiatostanów leszczyny – podłużnych bazi w żółtym kolorze. Ulgę alergikom może przynieść ochłodzenie, które uniemożliwi leszczynie dostateczne wypuszczenie pyłków. Okres pylenia leszczyny kończy się na przełomie marca i kwietnia.

 

 

Olcha

Zgodnie z kalendarzem pylenia olcha zaczyna dokuczać alergikom dopiero w drugiej dekadzie lutego. Jednak coraz łagodniejsze zimy sprzyjają rozpoczęciu okresu pylenia olchy już w styczniu. Dodatkowo alergen olchy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny. Jeżeli więc podczas zimowego pobytu na powietrzu pojawi się katar, łzawienie i pieczenie oczu, może to oznaczać reakcję alergiczną na olchę lub leszczynę albo na obie rośliny. Okres pylenia olchy kończy się w kwietniu.

Zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych) z rodzaju Aspergillus

Grzyby pleśniowe z rodzaju Aspergillus zaliczają się do grzybów tzw. wewnątrzdomowych. Wysoki poziom wilgotności powietrza (łazienki, piwnice) to dla nich najlepsze warunki do namnażania się. Ich zarodniki można znaleźć także w kurzu domowym. Typowe objawy uczuleniowe to męczący suchy kaszel czy zapalenie spojówek.

Roztocza

Kurz to również doskonałe siedlisko dla roztoczy. Odchody tych mikroskopijnych pajęczaków wywołują dokuczliwe reakcje alergiczne od strony układu oddechowego oraz na skórze. Roztocza są obecne w znacznych ilościach w pomieszczeniach ogrzewanych, ich ulubione siedliska to materace, pościel, pluszaki czy tapicerowane meble.

Widzimy, że zima wcale nie jest okresem odpoczynku od alergii.

Dobrze jest wiedzieć i pamiętać, że alergicy są narażeni na działanie różnych alergenów przez cały rok. I dlatego tak ważne jest zapewnienie optymalnych warunków w otoczeniu, w którym najczęściej się przebywa:

 

Źródło: opracowanie własne
Foto: pixabay.com, DomBezAlergii