Zaktualizowano 26.06.2019

Dane publikowane przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych pokazują, że przez wszystkie 3 dekady lipca alergikom dokuczają głównie zarodniki grzybów mikroskopowych oraz pyłki traw, pokrzywy i bylicy. Dzieję się tak, gdyż stężenie zarodników i pyłków tych roślin w powietrzu jest bardzo wysokie. Komosa, babka czy szczaw nie pylą już tak intensywnie.

Sprawdź, co dokładnie pyli w lipcu

W lipcu przypada okres pylenia m.in. pokrzywy, traw, komosy i lipy. Pyłki tych roślin należą do tzw. alergenów wziewnych. Oddziałują one głównie na układ oddechowy. Rzadziej natomiast wywołują objawy skórne. W pierwszym wakacyjnym miesiącu na pogorszenie się stanu zdrowia alergików mają również wpływ zarodniki grzybów mikroskopowych, które utrzymują się w powietrzu aż do września.

Lipiec to jeden z trudniejszych okresów dla uczulonych na pyłki roślin – mają na to wpływ upalna pogoda oraz związana z nią sucha aura. Takie warunki sprzyjają pyleniu roślin.

Jeżeli jesteś alergikiem i wybierasz się na urlop w lipcu – sprawdź, gdzie i w jakim stężeniu pylą dane rośliny. Pomoże to we właściwym wyborze miejsca na wypoczynek. Pamiętaj również, że w poszczególnych regionach Polski intensywność pylenia jest różna oraz że zależy ona m. in. od zmiennych warunków pogodowych. Wiadomo, że np. opady deszczu zmniejszają stężenie pyłków w powietrzu, dlatego poza kalendarzem pylenia warto śledzić także prognozę pogody.

Zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych) z rodzaju Cladosporium i Alternaria

Zarodniki wielu gatunków Cladosporium występują w powietrzu, zarówno na zewnątrz pomieszczeń, jak i w mieszkaniach. Przez wiatr są roznoszone na bardzo duże odległości. Szczególnie intensywne zarodnikowanie Cladosporium następuje, gdy po okresie ciepłym, ale deszczowym, następują dni pogodne, suche i wietrzne. Grzybnia Cladosporium dobrze rozwija się w pomieszczeniach źle wentylowanych i wilgotnych – w piwnicach, kuchniach, łazienkach, sklepach antykwarycznych, pomieszczeniach archiwów i bibliotek. Ich rozwojowi sprzyja obecność w pomieszczeniach roślin doniczkowych, ptaków i dużych ilości kurzu domowego.

Grzyby z rodzaju Alternaria są rozpowszechnione na całym świecie i są wszechobecne w naszym otoczeniu. Żyją i rozwijają się w górnych warstwach gleby, na roślinach, owocach i warzywach, materiałach włókienniczych, w kanalizacji, klimatyzacji, a nawet na wilgotnych ścianach, parapetach itp. Ich zarodniki występują także w powietrzu.

Stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium wzrasta gwałtownie już w ostatniej dekadzie maja i jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, lipiec, aż do końca września.

Zła wiadomość także dla uczulonych na zarodniki grzybów rodzaju Alternaria – ostatnia dekada czerwca rozpoczyna kilkumiesięczne, agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce. Intensywność ich pylenia osłabnie dopiero w drugiej dekadzie września.

Trawy

Pylące trawy to najczęstsza przyczyna sezonowych dolegliwości alergicznych w Polsce.

Trawy rozpoczynają pylenie już w maju. Stężenie tych alergenów zwiększa się stopniowo. Na przełomie czerwca i lipca w całym kraju następuje szczyt pylenia traw. Warto zapamiętać, że na łąkach czy w parkach, w godzinach 5 – 8 oraz 17 – 19, obserwuje się nawet dwukrotne zwiększenie stężenia tych alergenów w powietrzu.

Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna, w przeważających przypadkach, pyli tylko w lipcu. Wysokie stężenie jej pyłków będzie dokuczało alergikom w całej Polsce przez cały miesiąc. Typowymi objawami alergicznymi, które wywołują pyłki lipy są: katar sienny, zapalenie spojówek oraz pokrzywka.

 

 

 

 

 

 

Pokrzywa

Najintensywniejszy okres kwitnienia dla pokrzywy przypada od czerwca do sierpnia. W związku z tym ma też długi okres pylenia. Wytwarza bardzo duże ilości pyłku, ale na szczęście rzadko wywołuje uczulenie. Według medycyny ludowej regularne picie naparu z pokrzywy, może pomóc w zmniejszeniu lub złagodzeniu objawów alergicznych.

 

 

 

 

 

 

Bylica pospolita

Najpóźniej spośród lipcowych roślin pyli bylica. Gdy spada stężenie pyłku traw (ma to miejsce około połowy lipca), wzrasta stężenie pyłku bylicy. Jest ona pospolitym w całym kraju chwastem – porasta hałdy piasku, nieużytki. Jej pyłki pojawiają się w powietrzu dopiero w drugiej dekadzie lipca i z każdym kolejnym dniem ich stężenie wzrasta. Dlatego też III dekada lipca i początek sierpnia to najbardziej dokuczliwy okres dla alergików. Warto wiedzieć, że pyłek bylicy największe stężenie ma tuż nad ziemią.

Babka zwyczajna

Babka zwyczajna okres kwitnienia ma od kwietnia do września. Uczuleniu na ten alergen często towarzyszy nadwrażliwość na pyłki innych gatunków roślin. Stężenie pyłków babki zwyczajnej we wszystkich rejonach Polski jest stosunkowo niskie przez cały lipiec.

 

 

 

 

 

 

Szczaw zwyczajny

Szczaw zwyczajny ma najsilniejszy okres pylenia od lipca do końca września. Dwie pierwsze dekady lipca to średni poziom stężenia tego alergenu w całej Polsce i wraz z końcem miesiąca stopniowo się zmniejsza.

Komosa biała (lebioda)

Komosa rozwija się od lipca do sierpnia. Pyłki tej rośliny rzadko dają objawy alergiczne o dużym nasileniu. Początek lipca to niskie stężenie pyłków lebiody w całym kraju, dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca zwiększa się.

Pamiętaj

W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich. W związku z tym należy śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików.

 

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie odetchnijspokojnie.pl, poradnikzdrowie.pl
Foto: pixabay.com, dombezalergii.com.pl