Luty to miesiąc pylenia głównie olchy. Kalendarz pylenia powinny również sprawdzać osoby uczulone na leszczynę i cis.

Leszczyna

Luty to typowy okres pylenia leszczyny. Leszczyna rośnie zazwyczaj w ogrodach, na działkach, w sadach i lasach, przy czym sady i ogrody mają zwykle najwyższe stężenia jej pyłku. Pyłki w niskim stężeniu wywołują objawy tylko u silnie uczulonych, w średnim zaś u znacznej części osób nadwrażliwych na pyłek tej rośliny. Leszczyna zazwyczaj kończy pylenie w drugiej połowie marca.

 

 

 

 

 

Olcha (olsza)

Początek lutego to zazwyczaj okres pylenia olchy. Jednak w niektórych latach – na skutek znacznie wyższych niż zazwyczaj o tej porze roku temperatur – sezon pylenia olchy może się rozpocząć już w styczniu. Olcha pyli w lutym i marcu, a w latach o przedłużającej się zimie również w kwietniu możemy stwierdzić jej pyłki w powietrzu. Stężenie pyłku olszy jest znacznie wyższe niż stężenia, które osiąga pyłek leszczyny, przez to i znaczenie kliniczne uczulenia na alergeny pyłku olszy jest stosunkowo duże.

 

 

 

 

Cis

W lutym pyli też cis. Cisy to najczęściej rośliny ozdobne w parkach i ogrodach, stąd ekspozycja na ich pyłek może lokalnie być stosunkowo wysoka. Okres pylenia cisu to luty i początek marca.

Objawy

Pyłki wyżej wymienionych roślin wywołują objawy podobne do przeziębienia, tak częstego o tej porze roku. Osoby uczulone najczęściej cierpią z powodu uciążliwego kataru, kichania, łzawienia oczu czy kaszlu.

Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Alergia trwa dopóty, dopóki jesteśmy narażeni na kontakt z alergenem. Jeśli więc mimo starań, żeby złagodzić kaszel i katar objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, można podejrzewać alergię. Dodatkowo jeżeli objawy chorobowe występują wyłącznie w słoneczne dni w czasie pobytu poza domem, a znacząco zmniejszają się lub wręcz ustępują w czasie opadów deszczu i śniegu oraz w czasie pobytu w pomieszczeniach zamkniętych, to kolejna oznaka wskazująca na alergię. Warto pamiętać, że osoby, które mieszkają w miastach, mogą mieć objawy o zdecydowanie większym natężeniu. Dzieje się tak dlatego, że białko występujące w pyłkach wchodzi w reakcję ze spalinami samochodowymi.

Warto wiedzieć

Alergen olchy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny. Natomiast u osób uczulonych na leszczynę wzrasta ryzyko rozwoju alergii pokarmowej, zwłaszcza na orzechy laskowe.

 

Źródło: opracowanie własne
Foto: DomBezAlergii