W ostatnich miesiącach niemalże codziennie słyszymy ogłoszenie alarmu smogowego dla jakiegoś miasta czy regionu Polski. Świadomość społeczeństwa w temacie zagrożenia płynącego ze strony zanieczyszczonego powietrza jest na szczęście coraz powszechniejsza i indywidualnie podejmujemy odpowiednie działania, żeby zminimalizować negatywy wpływ smogu. Co krok widzi się osoby, używające maski antysmogowe, a dla sportowców jest to już reguła. Ale Ty, z różnych powodów, wciąż czujesz opór, żeby wyjść z domu z maseczką na twarzy… Na szczęście jest na to rada – przecież są chusty antysmogowe!

Wiesz, że trzeba założyć maskę wychodząc do pracy czy na zakupy, ale jakiś wewnętrzny opór odwodzi cię od tego. Spróbuj więc chodzić w chuście! Przecież to właściwie komin, docieplenie, które nosisz na szyi, a jak jest taka potrzeba, po prostu zakładasz go na nos i… oddychasz oczyszczonym powietrzem!

Jak duże są te cząsteczki PM2,5?

Wszyscy wiemy jak niebezpieczne są dla ludzkiego organizmu zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu. W szczególności mówi się o cząsteczkach PM2,5, gdyż ze względu na swój rozmiar, są one w stanie przeniknąć do krwiobiegu i w ten sposób dostać się do każdego „zakamarku” w naszym organizmie i narobić nieodwracalnych szkód. Ale co to właściwie znaczy PM2,5? Jaka to wielkość? Ziarenko piasku? Grubość ludzkiego włosa? Nie, jest to dużo, dużo mniej! Spójrzcie na grafikę poniżej – w jasny sposób pokazuje ona jak bardzo małe jest PM2,5.

 

A czy zastanawialiście się kiedyś, jakie rozmiary mają wirusy czy bakterie, które na nas czyhają? Co jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem, a co jest „nano”? A dodatkowo jak możemy się chronić przed cząsteczkami wielkości „nano”? Kolejne grafiki pomogą w uzyskaniu odpowiedzi.

Grafika przedstawia cząsteczki odfiltrowywane przez membranę Respilon.

 

Grafika przedstawia wirusy i bakterie odfiltrowywane przez membranę Respilon.

 

Nanotechnologia – brzmi kosmicznie!

Nanotechnologia to cały zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek, czyli struktur malusieńkich. A dodatkowo jest to technologia, która została wykorzystana do polepszenia warunków życia ludzi. Jest taka firma, która po latach działalności stała się ekspertem w dziedzinie nanowłókien i wprowadza tę technologię do przedmiotów codziennego użytku. Ta firma to RESPILON Group s.r.o., która zaprojektowała i opatentowała membranę z nanowłókna RESPILON®, która między innymi jest zastosowana jako filtr w chustach antysmogowych. Unikalne właściwości membrany RESPILON® zostały przetestowane przez renomowane laboratoria, takie jak EMPA (Szwajcaria), VUT (Czechy) i Nelson Laboratories (USA).

Jak działa membrana RESPILON?

RESPILON® jest bardzo gęstym splotem materiału zawierającym włókna o średnicy 50-150 nanometrów. Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości nanowłókna tworzą mocną strukturę. RESPILON® zatrzymuje nawet najmniejsze stałe i ciekłe cząsteczki. Co to oznacza w praktyce? Wirusy, bakterie, kurz, smog, pyłki, pleśń lub roztocza – żadne z nich nie mogą przeniknąć przez jej pory. RESPILON® zapewnia skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza, infekcjami, alergiami przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej oddychalności.

Ciekawostka

Nanowłókna są nawet 1000 razy cieńsze od ludzkiego włosa – aby je zobaczyć, trzeba użyć mikroskopu elektronowego. Nanowłókna są tak cienkie i lekkie, że ilość ważąca niewiele ponad gram pozwoliłaby opasać nimi kulę ziemską wokół równika, zaś 10 gramów nanowłókien wystarczyłoby, aby rozciągnąć niewidzialną nić między ziemią a księżycem.

  

 

Chusty R-shield – alternatywa dla maski antysmogowej

Wszystkie informacje o nanotechnologii i nanowłóknach brzmią przekonująco i obiecująco, ale gdzie ta technologia została wykorzystana?
Otóż jest na rynku produkt, który wykorzystuje całą dobroć płynącą z właściwości nanowłókien. Są to chusty antysmogowe, które jako filtr mają zastosowaną membranę wykonaną nanotechnologią. Membrana ta eliminuje 99,9% wszystkich niebezpiecznych cząstek oraz mikroorganizmów zanieczyszczających powietrze.

W związku z tym, że jednym z naszych celów jest wyszukiwanie nowinek technologicznych pomagających w walce z alergią i zanieczyszczeniem powietrza, wprowadzamy do naszej oferty innowacyjną chustę z technologią nanowłókien. Dodatkowo jest ona zaprojektowana w unikalnym wzorze, przez co będzie pasować zarówno do eleganckiego płaszcza, jak i sportowego outfitu na jogging.

 

Powyższy tekst znajdziesz również w magazynie Esencja Zdrowia wydanie luty-marzec 2019.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów Respilon
Foto: DomBezAlergii, respilon.com