Maska antysmogowa to najlepsza ochrona przed zanieczyszczeniem powietrza ciesząca się coraz większą popularnością z uwagi na rosnący poziom skażenia powietrza. Dotyczy to głównie dużych miast, gdzie co roku stężenie smogu bije rekordy. I choć władze nieustannie próbują ograniczyć emisję zanieczyszczeń, przypomina to raczej walkę z wiatrakami.

Dobrej jakości maska antysmogowa (lub stosowana zamiennie maska przeciwpyłowa) jest więc jedynym sposobem, który może nas uchronić przed wdychaniem pyłów i brudów. Oprócz tego, zapewnia również ochronę przed bakteriami, wirusami i alergenami, a zatem będziemy też rzadziej chorować. Obecnie na rynku mamy do dyspozycji setki ofert i sam zakup maski nie powinien stanowić dla nas problemu. Schody pojawiają się przy wyborze tej odpowiedniej dla nas.

Maska antysmogowa – kiedy stosować, a kiedy nie?

Decyzję o zakupie maski powinniśmy podjąć możliwie jak najwcześniej. Podawane w mediach informacje o groźnym stężeniu pyłów w powietrzu powinny być dla nas wystarczającym sygnałem. Kobiety w ciąży, sportowcy, kierowcy samochodów, osoby korzystające z komunikacji miejskiej czy zwykli spacerowicze, każdy kto przebywa choć przez chwilę na zewnątrz, gdy stężenia pyłów przekraczają dopuszczalny poziom, bezwzględnie powinien zaopatrzyć się w maskę antysmogową.

Z racji, że oddychanie w masce jest utrudnione, nie powinny jej nosić dzieci, u których układ oddechowy nie jest jeszcze całkowicie wykształcony. Ta sama sytuacja ma miejsce u osób o słabych mięśniach płuc i przepony. Jeśli natomiast chodzi o osoby starsze lub chorujące na przewlekłe dolegliwości układu oddechowego, przed jej zakupem powinny zasięgnąć porady lekarza.

RODZAJE FILTRÓW I MASEK ANTYSMOGOWYCH

Dostępne na rynku maski różnią się w zależności od potrzeb użytkowników.

Możemy je podzielić ze względu na przeznaczenie:

 • Dla aktywnych fizycznie – (na rower, do biegania) posiadają zawór, którym można regulować przepływ powietrza. Posiadają wysoki filtr i zazwyczaj są wyposażone w siatki odprowadzające wilgoć.
 • Do codziennego użytku tzw. Casual – na wyjścia np. do pracy lub na zakupy. Warte polecania maski tego typu charakteryzują się wielowarstwową budową, wysokiej jakości filtrem z włóknem węglowym oraz zaworem wydechowym.
 • Dla dzieci – w drodze np. do szkoły, lekarza lub z rodzicami na zakupy. To maski z wysokim filtrem, często wielowarstwowe, podobnie jak w maskach codziennego użytku posiadają również filtr z włókna węglowego eliminujący nieprzyjemne zapachy.

Maski możemy podzielić także ze względu na czas użytkowania:

 • Jednorazowe – są zdecydowanie tańsze i mniej skuteczne, przeznaczone raczej do krótkich pobytów w zanieczyszczonych miejscach. Koszt takiej maski waha się w przedziale 5 – 30zł. Jeśli jednak chcemy na stałe zabezpieczyć się przed smogiem, opłaca się przemyśleć zakup maski wielokrotnego użytku.
 • Wielokrotnego użytku – to maski z wymiennym filtrem lub zbudowane z wielu powierzchni, które nie ulegają szybkiemu zapychaniu pyłem tak jak w przypadku masek jednorazowych. Czas użytkowania takiej maski w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza i intensywności użytkowania wynosi nawet do 3 miesięcy. Istotne jest, aby dbać o jej czystość. Po każdym użyciu należy ją dokładnie wysuszyć, ponieważ wilgoć zebrana w trakcie stosowania stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Od czasu do czasu, warto ją także wyprać (jeżeli materiał, z którego jest zrobiona, na to pozwala). Najlepszą opcją jest wymiana maski, a nie jej pranie lub zmiana filtrów, ponieważ bawełna, z której najczęściej zrobiona jest zewnętrzna warstwa, spiera się, traci grubość i również swoje właściwości filtrujące.

Maski antysmogowe mogą się także dzielić ze względu na filtry i certyfikaty:

PÓŁMASKI FILTRUJĄCE:

W Unii Europejskiej mamy trzy rodzaje certyfikatów (FFP1, FFP2, FFP3), każdy z nich opisuje maskę o innym stopniu ochrony użytkownika. Pod uwagę bierze się penetrację (przepuszczalność zanieczyszczeń), opory oddychania i przeciek wewnętrzny (związany z niedopasowaniem maski do twarzy).

 • FFP1 – zatrzymuje minimum 80% lotnych cząsteczek
 • FFP2 – zatrzymuje minimum 94% lotnych cząsteczek
 • FFP3 – zatrzymuje minimum 99% lotnych cząsteczek

W Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z nieco innym systemem. Do ochrony przed smogiem wykorzystuje się maski oznaczone literą N (nie wykazują szczelności względem olejów, służą do wielokrotnego użytku). Organem odpowiedzialnym za przyznawanie certyfikatów jest National Institute of Occupational Safety and Health (NIOSH).

 • N95 – zatrzymuje minimum 95% lotnych cząstek (odpowiadają im FFP2 oraz P2)
 • N99 – zatrzymuje minimum 99% lotnych cząstek
 • N100 – zatrzymuje minimum 99,97% lotnych cząstek
MASKI PRZECIWPYŁOWE:

Mogą być stosowane zamiast masek antysmogowych, ponieważ mają bardzo podobne filtry i działają na tej samej zasadzie. Tego typu maski przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Oznaczenia filtrów to P1, P2 i P3 w zależności od przepuszczalności zanieczyszczeń, czyli tzw. penetracji.

 • P1 – zatrzymuje minimum 80% lotnych cząstek
 • P2 – zatrzymuje minimum 94% lotnych cząstek
 • P3 – zatrzymuje minimum 99,95% lotnych cząstek
FILTRY:
 • Węglowy (F1) – wyłapuje minimum 99,9% pyłów o wielkości 0,1 mikrometra i większych. Chroni przed smogiem (PM10 i PM2,5), a także przed bakteriami i wirusami. Niweluje nieprzyjemne zapachy.
 • HEPA (F2) – (High Efficiency Particulate Air) zatrzymuje minimum 97% cząsteczek o wielkości 0,1 mikrometra i większych. Chroni nie tylko przed smogiem (PM10 i PM 2,5), ale także przed wirusami i bakteriami. Wykazuje się większą przepuszczalnością powietrza. Świetnie nadaje się do uprawiania sportu.
 • Połączenie filtrów (F3) – węglowego oraz HEPA – oba filtry zatrzymują minimum 97% cząsteczek o wielkości 0,1 mikrometra i większych. Chronią przed smogiem (PM10 i PM2,5), a także przed bakteriami i wirusami. Posiadają większą przepuszczalność powietrza. Eliminują nieprzyjemne zapachy. Jest to uniwersalna wersja, przeznaczona zarówno do uprawiania sportu jak i do codziennego użytku.

CO TO JEST PM10 I PM2,5?

 • PM10 to pył zawieszony w powietrzu (particulate matter). Składa się z substancji toksycznych zawartych w materii organicznej i nieorganicznej. Są to między innymi metale ciężkie, dioksyny i benzopiren (rakotwórczy składnik papierosów). Cząsteczki te mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów. Wdychany pył gromadzi się w górnych partiach dróg oddechowych, może także dostać się do płuc.

 

 • PM2,5 to również pył zawieszony w powietrzu, z tym że powodem są zanieczyszczenia związane z emisją dwutlenku siarki, dwutlenku azotu oraz amoniaku. Pył ten posiada cząsteczki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra i przez bardzo długi czas utrzymuje się w powietrzu. Nie eliminują go nawet opady atmosferyczne. Dla ludzkiego zdrowia jest bardzo niebezpieczny, ponieważ przedostaje się do płuc i krwi. Może doprowadzić nawet do powstania nowotworów.

MASKA ANTYSMOGOWA – JAK WYBRAĆ?

Kupując maskę przeciwpyłową lub antysmogową należy kierować się przede wszystkim parametrami, a nie ceną. W końcu chodzi tu o nasze zdrowie. Inwestowanie w najtańsze, jednorazowe maski jest najgorszą możliwą opcją, ponieważ nie zapewnią nam one należytej ochrony. Decydując się na maskę antysmogową, rozsądnym wyjściem będzie zakup tej wielokrotnego użytku. W związku z tym, że wybór tego typu produktów na rynku jest ogromny, bardzo łatwo pogubić się we wszystkich oznaczeniach. Od czego więc zacząć poszukiwania?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na filtr. Powinien być jak najwyższy, zatrzymujący jak najwięcej szkodliwych substancji. Bardzo ważne jest również, w jakich warunkach maska antysmogowa została wyprodukowana. Jaki był standard tej produkcji? Czy z zastosowaniem obowiązujących norm UE? Czy z certyfikatem jakości? Niestety niewiele firm produkujących maski antysmogowe spełnia te oczekiwania. Nawet spośród tych najdroższych. Drugą ważną kwestią jest dopasowanie maski do twarzy. Musi szczelnie przylegać, aby zapewnić wysoką skuteczność filtracji. W przeciwnym razie, dostaną się pod nią toksyny, które będziemy wdychać. Warto kupić maskę uniwersalną, która zawiera wszyty elastyczny element, dzięki któremu dopasujemy ją do kształtu twarzy.

Mając na uwadze te wszystkie aspekty, bez problemu wybierzemy dla siebie odpowiedni model w rozsądnej cenie.

Godne uwagi są produkty firmy ecoHealth, która jako jedyna na rynku oferuje maski produkowane w standardzie medycznym ISO. Można im zaufać również ze względu na posiadane oznaczenie CE, które mówi nam o tym, że produkt spełnia dyrektywy tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej. W swojej ofercie posiadają uniwersalne rozmiary masek dla dorosłych oraz maski dla dzieci wraz z szeroką gamą wzorów i kolorów, gdzie każdy może wybrać coś dla siebie. Maska antysmogowa ecoHealth będzie na pewno dobrym wyborem.

Ostateczny wybór maski nie należy do najłatwiejszych. Można kupić sobie maskę za kilka lub kilkanaście złotych, ale pamiętajmy, że nieprawidłowo dobrana maska może zwiększyć ryzyko chorób płuc, serca lub wątroby, jak również przyczynić się do porażenia układu nerwowego.

Nieustannie rosnący poziom smogu każdego roku uśmierca ponad 4,6 mln ludzi, a więc chrońmy siebie i naszych bliskich wybierając sprawdzone i certyfikowane maski antysmogowe.

W naszym sklepie dedykowanym dla alergików i ich rodzin możesz zapoznać się z pełną ofertą marki ecoHealth.

 

Powyższy tekst znajdziesz również w magazynie Esencja Zdrowia wydanie grudzień-styczeń 2018-2019.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów ecoHealth
Foto: ecoHealth