Uczulenie na alergeny roztoczy kurzu domowego jest jednym z najczęściej występujących spośród wszystkich uczuleń na alergeny wziewne. Ekspozycja na wysokie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego jest czynnikiem, który może predysponować do uczulenia, czy astmy.

Uczulenie na roztocze kurzu domowego jest nie tylko czynnikiem mogącym wywołać astmę, może również wpływać na sam przebieg choroby, na ilości stosowanych leków, ilość zaostrzeń astmy, hospitalizacje z powodu astmy, nadreaktywność oskrzeli.

Co wywołuje uczulenie?

Najsilniejszy potencjał uczulający mają alergeny odkryte w drobinach kału roztoczy, oznakowane symbolami Der p 1, Der f 1.
Jeden osobnik wydziela do 20 drobinek kału na dzień. Okazuje się, że kurz domowy jest bardzo często koncentratem drobin kału roztoczy. Otoczone śluzem kuleczki odchodów roztoczy są wszędzie, ponieważ łatwo przyklejają się do otoczenia. Odchody te unosząc się z kurzem są wdychane i u ludzi wrażliwych powodują natychmiastową, atopową reakcję alergiczną – zapalenie błon śluzowych nosa, spojówek, wyprysk atopowy, a często także atopową astmę oskrzelową.

Jaki objawy zgłaszają osoby uczulone na roztocze kurzu domowego?

Najsilniejsze objawy kliniczne alergii na roztocze kurzu domowego występują w okresie jesienno-zimowym. Gdy pojawią się objawy kataru, kichania, wypryski na skórze o charakterze atopowym, świądu i niedrożności nosa szczególnie w godzinach rannych oraz w czasie sprzątania, zamiatania czy odkurzania może to sugerować obecność nadwrażliwości na alergeny roztoczy kurzu domowego. Mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej. Nasilenie dolegliwości występuje jesienią, kiedy mieszkania są rzadziej wietrzone, a okna są pozamykane przez większą część dnia. Włączenie centralnego ogrzewania dodatkowo powoduje ruch ciepłego powietrza i większą ekspozycję.

Fakty z życia roztoczy kurzu domowego

Roztocze żyją od 1 do 4 miesięcy. Idealne warunki do życia to wilgotność powyżej 75% wilgotności względnej powietrza. Cykl rozwojowy roztoczy trwa zwykle około miesiąca, dorosłe roztocze natomiast żyją od 2 do 3 miesięcy. Roztocze są keratynofagami, tzn. odżywiają się złuszczonymi komórkami naskórka człowieka i zwierząt. Naskórek człowieka, który zostaje złuszczony w ciągu dnia może wyżywić klika tysięcy osobników przez kilka miesięcy. W mieszkaniach roztocze znajdziemy w miejscach, które zapewniają im źródło pożywienia, ochronę oraz odpowiednią wilgotność. Obecne są więc w łóżkach, matach, dywanach, meblach tapicerowanych, zabawkach pluszowych, zasłonach. Idealne warunki dla ich rozwoju to: temperatura około 25 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza powyżej 75-80%.

SKORO WIEMY JAK DŁUGO ŻYJĄ I GDZIE NAJCZĘŚCIEJ PRZEBYWAJĄ TO WYKORZYSTAJMY TĘ WIEDZĘ, ABY SKUTECZNIEJ ELIMINOWAĆ ALERGENY ROZTOCZY KURZU DOMOWEGO.

 • Pamiętajmy o tym, aby usuwać nie tylko roztocze, ale i ich odchody, bo to one są głównymi sprawcami alergii. Pamiętajmy, aby robić to cyklicznie/regularnie, nie rzadziej niż co miesiąc, najlepiej raz na tydzień.
 • Często wietrzmy mieszkania, usuńmy meble i materiały, które stanową doskonałą ochronę dla roztoczy: jaśki, pokrycia meblowe, meble tapicerowane.
 • Używajmy preparatów do neutralizacji roztoczy na meblach tapicerowanych, materacach, narzutach, zabawkach itp.
 • Piorąc pościel pamiętajmy o temperaturze 60°C oraz o dodatku preparatu neutralizującego roztocze.
 • Stosując preparaty neutralizujące roztocze zalecane jest działanie kompleksowe, tzn. stosowanie jednocześnie preparatów do prania (dodatki do prania, specjalne kapsułki piorące) wraz z preparatami do stosowania miejscowego (atomizery czy aerozole). Używanie takich preparatów zaleca się do neutralizacji roztoczy na meblach tapicerowanych, materacach, narzutach, zabawkach itp.
 • Utrzymujmy właściwą wilgotność i temperaturę w pomieszczeniach.
 • Zabawki pluszowe trzymajmy w zamkniętych workach i co kilka dni poddajmy je zabiegom zamrażania w zamrażarce.
 • Stosujmy specjalne materiały o drobnej sieci oczek do pokrycia materacy, kołder i poduszek.
 • Nie używajmy do ogrzewania dmuchaw, które wzbijają kurz w powietrze.

Kompleksowe działanie neutralizujące roztocze kurzu domowego zapewnia linia produktów Alertex
Nowatorstwo preparatów Alertex polega na zastosowaniu systemu Aglo, dzięki któremu następuje wyjątkowo skuteczne neutralizowanie i wiązanie roztoczy, ich odchodów oraz innych alergenów kurzu w duże aglomeraty, które mogą być skutecznie usuwane za pomocą zwykłego odkurzacza.

Linia Preparatów Alertex to zarówno środki do stosowania miejscowego (Alertex aerozol, Alertex atomizer) jak i środki używane podczas prania (Alertex kapsułki piorące, Alertex dodatek do prania). Najlepsze efekty możemy osiągnąć stosując preparaty Alertex zarówno miejscowo jak i podczas prania.

Skuteczność kliniczna preparatu Alertex*

Po 6-7 tygodniach stosowania preparatu nastąpiła u pacjentów redukcja objawów:

 • Duszność o 78%,
 • Kaszel o 62%,
 • Świsty o 74%,
 • Kichanie o 63%,
 • Katar o 65%,
 • Łzawienie o 66%,
 • Opuchnięcie powiek o 75%.

*Po 6-7 tygodniach stosowania preparatów Alertex. Ekspertyza dotycząca wpływu zestawu Alertex na poprawę objawów alergii roztoczowej wykonana przez Niepubliczny Zakład opieki Zdrowotnej Centrum Alergologii prof. dr hab. n. med. Krzysztof Buczyłko w Łodzi

 

Na koniec ciekawostka

Czy u osoby uczulonej na roztocze kurzu domowego może dojść do reakcji alergicznej po zjedzeniu owoców morza takich jak np. krewetki, małże, ślimaki?
Może!
Zjawisko to nazywamy alergiczną reakcją krzyżową.
Czym jest to spowodowane? Podobną budową chemiczną różnych typów alergenów, np. wziewnych, pokarmowych czy kontaktowych.
Zatem osoby uczulone na alergeny występujące w odchodach roztoczy kurzu domowego powinny unikać spożywania owoców morza ze względu na możliwość wystąpienia krzyżowej reakcji alergicznej.

 

 

 

W naszym sklepie dedykowanym dla alergików i ich rodzin możesz zapoznać się z pełną ofertą marki Alertex.

 

Powyższy tekst znajdziesz również w magazynie Esencja Zdrowia wydanie grudzień-styczeń 2018-2019.

Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów SynergiaMed
Foto: SynergiaMed, unsplash.com, pixabay.com