Każdy lubi wylegiwać się na sofie. I każdy lubi zwierzęta. A wylegiwać się na sofie razem ze zwierzakami? Sama radość! Tylko… Jak tę sofę utrzymać w czystości?

Kot i pies, czyli sierść i piasek

Decydując się na zwierzaka domowego masz świadomość, że będzie to kolejny obowiązek zajmujący całkiem sporo czasu. Ale ten obowiązek to nie tylko wychodzenie na spacer i codzienne karmienie.

Weterynarz, sprzątanie kuwety lub klatki, regularne wyczesywanie, roztocza, sierść i brud rozniesiony na łapach – czy o tym pomyślałeś?
Właściciele domowych pupilków dobrze wiedzą, że walka z wszędobylską sierścią i różnymi innymi drobinkami roznoszonymi po tapicerce czy podłodze wydaje się nie mieć końca.

Notoryczne odkurzanie i zbieranie kłaczków po naszych zwierzakach to standard.

Jak sobie ułatwić sprzątanie?

Najlepiej byłoby zaangażować wszystkich domowników do sprzątania. Tak, tak, łatwo powiedzieć… ale wykonanie takiego planu często okazuje się niemożliwe.

Podpowiadamy więc kilka prostych patentów jak połączyć przyjemne z pożytecznym.

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio była odkurzana wasza ulubiona kanapa i ile przysporzyło kłopotu odświeżenie miejsca, na którym przesiadują wszyscy. Kanapy, fotele i materace to niewątpliwie dodatkowe „łapacze” kurzu niewidocznego na pierwszy rzut oka. Wyeliminuj go i zanieczyszczenia w powietrzu zaczynając od wyczyszczenia m.in. kanap!

Sofie – różowa perełka do zadań specjalnych

Najlepiej zrobić to szybko bez użycia siły i kabli, przy pomocy najlżejszego urządzenia – Sofie. Ta, jak to określa producent, różowa perełka wygląda dość niepozornie, a mimo to posiada wiele zalet, których brakuje w standardowych odkurzaczach. Ten poręczny, cyklonowy robot, dzięki swojej dużej mocy zasysania wydobędzie zalegający kurz z wnętrza tapicerki i jednocześnie przeprowadzi wstępną dezynfekcję wbudowaną lampą UV. Wystarczy chwila, aby za pomocą Sofie skutecznie pozbyć się zalegającej sierści, włosów, a przede wszystkim kurzu.

Rezultaty tego odkurzania mogą mocno zaskoczyć. Efekt pracy Sofie można zobaczyć gołym okiem w przezroczystym pojemniku ze specjalnymi filtrami. Z asystentką taką jak Sofie możesz śmiało pozwolić zwierzakowi na wspólne wylegiwanie się na kanapie i szybko wysprzątać sierść po liniejącym pupilu.

Mamibot Sofie to urządzenie, które wyczyści nie tylko miejsca, na których siedzimy, ale równie doskonale poradzi sobie w naszej sypialni i odświeży nasze materace. Dodatkowo usuwa brud i roztocza zalegające w miękkich poduszkach, pościeli czy zasłonach. Ale to nie koniec – Sofie pomoże nam również w szybkim uprzątnięciu brud z twardych powierzchni jak stół, schody czy blaty.

To jeszcze nie wszystko!

Dodatkowo Sofie jest doskonałym pomocnikiem w domu alergika, dzięki eliminowaniu roztoczy oraz sierści. Robot posiada trzy poziomy filtrowania, które niwelują powstawanie pyłu zanieczyszczającego powietrze w pomieszczeniu w czasie używania urządzenia. Robot zawsze pod ręką, gotowy do natychmiastowego użycia. Urządzenie jest lekkie i łatwe w obsłudze. Cichy tryb pracy pozwala na odkurzanie o każdej porze dnia, bez zakłócania przy tym spokoju domu.

Kilka faktów o alergii na zwierzęta

 • Całoroczne dolegliwości alergiczne są powodowane przez naskórek zwierząt.
 • Koty i psy to zwierzęta najpopularniejsze, najczęściej mają kontakt z człowiekiem, uważa się je za podstawowe źródło antygenów, które mogą wywołać reakcje alergiczne – w związku z tym, jak pokazuje statystyka, uczulenia na te zwierzęta są częstsze od innych.

 • Psy znacznie przewyższają swoją liczebnością koty w domach, a mimo to uczulają rzadziej.
 • Alergia na kota jest alergią dominującą – pacjenci uczuleni na kota są liczniejsi.
 • Objawy całorocznego alergicznego nieżytu nosa oraz zapalenia spojówek to najczęstsze dolegliwości wśród alergików uczulonych na kota.
 • Alergen kota jest uważany za bardziej uczulający od alergenu psa. Dodatkowo koty znacznie częściej niż psy przebywają w domu, czy nawet w sypialni.
 • Narażenie i uczulenie na alergeny pochodzące od zwierząt futerkowych, odgrywa ważną rolę w rozwoju chorób alergicznych dróg oddechowych, jest także czynnikiem ryzyka dla rozwoju ostrej astmy – szczególnie uczulenie na kota.

Kilka faktów o alergii na roztocza

 • Utrzymywanie w czystości wszystkich pomieszczeń domowych to najlepsza broń w walce z roztoczami. Dom, mieszkanie należy sprzątać co najmniej raz w tygodniu. Należy regularnie sprzątać pod meblami.
 • Należy zrezygnować z korzystania z mioteł i suchych mopów do omiatania mebli i ścian, które jedynie rozpylą kurz zamiast go wyeliminować z otoczenia.
 • Do ścierania kurzu warto użyć wilgotnej ściereczki. I pamiętać o górnych framugach drzwi, parapetach, górnych płaszczyznach szaf itd.
 • W czasie sprzątania niewielka ilość cząstek kurzu może nie zostać zatrzymana na filtrach urządzeń sprzątających. W takiej sytuacji warto chronić przed kurzem górne drogi oddechowe, stosując mechaniczną barierę na nos i usta.
 • Warto też uszczelnić szpary, uszkodzenia w podłodze, otwory instalacyjne, czyli te zakamarki, w których może gromadzić się kurz i z których jest on trudny do usunięcia.

 • Pamiętajmy o tym, aby usuwać nie tylko roztocze, ale i ich odchody, bo to one są głównymi sprawcami alergii. Pamiętajmy, aby robić to cyklicznie/regularnie, nie rzadziej niż co miesiąc, najlepiej raz na tydzień.
 • Często wietrzmy mieszkania, usuńmy meble i materiały, które stanową doskonałą ochronę dla roztoczy: jaśki, pokrycia meblowe, meble tapicerowane.
 • Używajmy preparatów do neutralizacji roztoczy na meblach tapicerowanych, materacach, narzutach, zabawkach itp.
 • Piorąc pościel pamiętajmy o temperaturze 60°C oraz o dodatku preparatu neutralizującego roztocze.
 • Stosując preparaty neutralizujące roztocze zalecane jest działanie kompleksowe, tzn. stosowanie jednocześnie preparatów do prania (dodatki do prania, specjalne kapsułki piorące) wraz z preparatami do stosowania miejscowego (atomizery czy aerozole). Używanie takich preparatów zaleca się do neutralizacji roztoczy na meblach tapicerowanych, materacach, narzutach, zabawkach itp.

 • Utrzymujmy właściwą wilgotność i temperaturę w pomieszczeniach.
 • Zabawki pluszowe trzymajmy w zamkniętych workach i co kilka dni poddajmy je zabiegom zamrażania w zamrażarce.
 • Stosujmy specjalne materiały o drobnej sieci oczek do pokrycia materacy, kołder i poduszek.
 • Nie używajmy do ogrzewania dmuchaw, które wzbijają kurz w powietrze.

„Złota myśl” na zakończenie: dziecko alergików nie musi być alergikiem, a dziecko zdrowych rodziców – może…

 

W naszym sklepie dedykowanym dla alergików i ich rodzin znajdziesz pełną ofertę sprzętów marki Mamibot.

 

Powyższy tekst znajdziesz również w magazynie Esencja Zdrowia wydanie czerwiec-lipiec 2019.

Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów Mamibot
Foto: Mamibot, unsplash.com, pixabay.com