Kwiaty i czekoladki to nierozłączne atrybuty Święta Zakochanych. Jednak co w przypadku, gdy twoja „walentynka” zmaga się z alergią? Jeśli chcesz sprawić, by ukochanej osobie zabrakło tchu na widok prezentu, musisz mieć pewność, że to nie z powodu alergii. Aby w tym pomóc przygotowaliśmy kilka informacji, które pozwolą na zdrowe i szczęśliwe obchodzenie tego najbardziej romantycznego dnia w roku.

Od czego zacząć

Już od połowy stycznia pluszowe serca, perfumy, słodycze i biżuteria krzyczą ze sklepowych półek, zachęcając do zakupu, zaś restauracje i kawiarnie szykują specjalne walentynkowe menu. Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji najlepiej dowiedzieć się, czy osoba, z którą chcemy spędzić ten dzień nie jest na coś uczulona. W przypadku związków z dłuższym stażem nie jest to raczej problem, gorzej, gdy wybieramy się na pierwszą randkę. W tym przypadku warto wiedzieć, jakie są najczęstsze typy alergii.

Alergia pokarmowa

Wywoływana jest przez określony rodzaj żywności. Występuje u 2-4% osób dorosłych. Najczęściej uczulają ryby i owoce morza, orzechy, seler, pomidor, przyprawy, zboża, soja, cytrusy. Alergie pokarmowe mogą skutkować problemami ze strony układu pokarmowego, wysypką lub w skrajnych przypadkach wstrząsem anafilaktycznym. Na wstrząs narażeni są szczególnie chorzy na astmę, niekiedy występuje on dopiero po intensywnym wysiłku fizycznym.

Alergia kontaktowa

Występuje u ok. 10-20% dorosłych. Wywołują ją substancje chemiczne o małej masie cząsteczkowej, czyli hapteny. Zmiany alergiczne tworzą się w miejscu kontaktu z np. tkaniną, metalem czy tworzywem zawierającym uczulające chorego czynniki. Najczęściej uczulają nikiel, chrom i substancje zapachowe i konserwanty. Najczęstszym objawem alergii kontaktowej są świąd i wysypka.

Alergiczny nieżyt nosa

Szacuje się, że dotyka ok. 10-25% populacji. Jest to stan zapalny śluzówek nosa wywoływany alergenami wziewnymi. Może być sezonowy u osób uczulonych na pylące rośliny lub całoroczny dotykający uczulonych na roztocza kurzu domowego.
W jaki sposób ta podstawowa wiedza o alergii pomoże uniknąć stresujących sytuacji w Dniu Zakochanych? Dzięki niej możemy zorganizować wszystko tak, by zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych ze strony naszej drugiej połówki.

Wybór prezentu

Niby nic trudnego, kwiaty, czekoladki czy perfumy wydają się oczywistym wyborem. Jednak czy na pewno?

Czekolada

Jeśli twoja walentynka jest uczulona na czekoladę, po jej spożyciu może doświadczyć trudności w oddychaniu, wysypki, zgagi lub bólów głowy. Ta reakcja zwykle nie jest spowodowana samą czekoladą, ale jej składnikami. Pamiętaj, aby sprawdzić etykietę, jeśli uważasz, że obdarowywana osoba może być uczulona na mleko, orzechy, jajka lub jakikolwiek inny składnik, który można znaleźć w przetworzonej czekoladzie.

 

 

Kwiaty

To piękny i uniwersalny prezent, nie tylko z okazji Walentynek. Niestety często zdarza się, że wspaniały bukiet, którym obdarowujemy ukochaną wywołuje atak astmy lub nieżyt nosa. Osoba cierpiąca na te schorzenia, może nie być w stanie przebywać w pobliżu roślin kwitnących przez dłuższy czas. W takim wypadku rozsądniej byłoby zrezygnować z takiego prezentu lub wybrać kwiat lub roślinę, która produkuje mało pyłków lub nie wytwarza ich wcale. Można również rozważyć zakup oczyszczacza powietrza, który pomoże usunąć pyłki, unoszące się w domu.

Perfumy

Perfumy to kolejny naturalny wybór w przypadku prezentu walentynkowego, jednak mogą wywoływać alergie skórne ze względu na zawarte w nich substancje chemiczne. Jeżeli chcesz uniknąć podrażnienia skóry lepiej nie kupuj perfum w prezencie, chyba że wiesz, które alergii nie wywołują.

Biżuteria

Niektórzy twierdzą, że żaden prezent tak dosadnie nie świadczy o gorącym uczuciu jak biżuteria. Jednak tu znowu pojawia się ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej. Dlatego przed zakupem biżuterii należy zapytać partnera, czy ma alergię na złoto, srebro, platynę lub inny metal szlachetny.

Pomysłów na prezenty dla alergika jest wiele. Można wspólnie wybrać się na koncert lub do kina, pójść na masaż z użyciem hypoalergicznego olejku lub eko-kosmetyków. Oryginalnym pomysłem może być zakup takich samych masek lub chust antysmogowych, bo nie ma nic bardziej seksownego niż dbanie o zdrowie ukochanej osoby.

Kolacja

Gdy już udało się wybrać prezent idealny pojawia się kolejna trudność: zorganizowanie kolacji. Jeśli planujesz gotować lub zabrać ukochaną osobę do restauracji, powinieneś mieć na uwadze alergie i nietolerancje pokarmowe. Kluczowe zatem jest, aby dowiedzieć się, czy osoba, którą zapraszasz na kolacje cierpi na alergie pokarmowe, a jeżeli tak to na jakie. Mając tę wiedzę będziesz w stanie bezpiecznie zorganizować wieczór. Gotując w domu, przed zakupem składników dokładnie zastanów się jakie wybrać. Najczęściej uczulają: zboża zawierające gluten, skorupiaki, jajka, ryby, orzechy, soja, mleko, seler, gorczyca, sezam, łubin i mięczaki. Wybierając się do restauracji można wcześniej skontaktować się z obsługą i ustalić, czy mają w menu potrawy dla alergików lub czy kucharz jest w stanie przygotować coś specjalnego. Wysiłek, który włożysz w organizację bezpiecznego posiłku dla swojej połówki na pewno zostanie doceniony.

Przed nami jeden z najbardziej romantycznych dni w roku, dzięki dobrej organizacji i odrobinie wysiłku, możemy spędzić go bezstresowo. Nasz kochany alergik na pewno poczuje się wyjątkowo, jeśli zadbamy o jego zdrowie i zapewnimy mu bezpieczne i komfortowe spędzenie razem czasu.

 

Życzymy miłości i Walentynek bez alergii.

 

 

Tekst: Joanna Kulik, Esencja Zdrowia
Foto: pixabay.com, unsplash.com